Açıklama

Güneş Enerji Santrali (GES)

Enerji uzmanları ve bilim adamları, gelecekteki enerji ihtiyacının güneş enerji santrali olduğunu, yenilenebilir enerji ile karşılanacağını  sık sık vurgulamaktadır. Yakın gelecekte, geleneksel yakıtların yerini rüzgar ve hidroelektrik, özellikle de güneş enerjisi alacaktır. Güneş enerjisinin temiz, ekonomik ve yenilenebilir doğası, güneş enerjisinin GES inşa etmek isteyenler için karlı olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. 1 MW’a kadar lisanssız kurulabilmesi elektrik masrafından kurtulmak isteyen herkesin ilgisini çekiyor. Ancak ekonominin dalgalanması ve döviz kurunun sürekli büyümesi de GES kurulumunu etkiliyor. İlk bakışta bir GES kurmak pahalı bir yatırım olarak görülebilir.

Güneş Enerji Santrali Kurulum Maliyeti

1 MW’lık yer tabanlı GES’lerin maliyeti 2022 fiyatlarına göre 800.000$ ile 900.000$ arasına düştü. Ama toprağım var; 1 MW’lık güneş enerjisi santrali (GES) kurmak istiyorum; Öyle derseniz yapamazsınız çünkü araziye bağlı bir enerji nakil hattı (ENH) olması ve bu enerji nakil hattının (ENH) bağlı olduğu TEİAŞ trafosunun enerjisi olması gerekir; Ne yazık ki 2016 yılından bu yana yeni trafo kapasitesi sağlanamıyor. Bu nedenle devlet ihaleleri dışında ülkede yeni güneş enerjisi santrali (GES) kurulamıyor. Güneş enerjisi santralleri (GES) kurmak istiyorsanız, bu şu anda sadece fabrikanıza, iş yerinize ve apartmanınıza kuracağınız sistemlerle mümkün. Kurmakta olduğunuz güneş enerjisi santrali (GES) 10 kW’a kadar kapasiteli bir sistem ise; daha kısa ve nispeten basit prosedürler; 10 kW üzeri bir sistem için 3 aylık bir süreçten geçip davetiye almanız gerekecek.
Güneş Enerji Santrallerinin ekonomik ömrü 25-30 yıl olarak kabul edilmektedir. Bir santralin ortalama geri ödeme süresi apartman daireleri için 7,5 yıl, fabrikalar için 5-6 yıldır. Ayrıca 30 yıl boyunca elektrik faturası ödemeyeceğiniz de dikkate alınmalıdır. Güneş enerjisi sisteminin bir diğer avantajı da fazla enerjinizi devlete satabilmenizdir. Dilerseniz fazla elektriğinizi elektrik şirketlerine de satabilirsiniz. Yani 7 yılda ortalama kar elde edebilirsiniz.

GES Nereye Kurulabilir?

Güneş enerjisi santrali (GES) kurmak istiyorsanız şu anda sadece fabrika, iş yeri ve evlere kurmak istediğiniz sistemler mevcuttur. Ama en önemlisi yapacağınız arsa üzerinde size en yakın TEİAŞ işleme merkezinin kapasite sunup sunmadığıdır. Ne yazık ki, 2016’dan beri yeni kapasiteler sunulmadı. Kapasite durumlarını kontrol etmeden yola çıkarsanız, emeğinizin ve paranızın çoğu boşa gidecektir. “Yerel tüket – yerel üret” – bir fabrikanın veya işyerinin çatısına öz tüketim modunda güneş enerjisi sistemi kursanız bile, bu çalışma izninin oluşabilmesi için mutlaka uygunluk raporu almalısınız.

En Büyük GES Nerede?

Türkiye coğrafi konumu itibariyle en güneşli ülkelerden biridir. Güneş enerjisinden yararlanmak için çok geç kalınmış olsa da, devlet teşvikleri ve çıkarılan yasalar büyük yol kat etti.  Her yıl ülke genelinde büyük GES‘ler kurulmaktadır. Şirketler  birbiri ile güneş enerji santrali kurmak için yarışırken, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi sahasıyla ilgili bir soru gündeme geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yenilenebilir enerji sektöründe güneş enerjisi (YEKA GES-1) için 20 Mart 2017 tarihinde ihale yapılmıştır. 20 milyon metrekare alana sahip olan güneş enerji sistemi devreye alınmıştır. 4 megavat kapasiteli 20 Mart 2017 tarihinde yapılan ihalede, elektriği devlete 6,99 cent/kWh fiyattan satmak için yapılan ihaleyi 15 yıl garantili olarak Kalyon Enerji kazandı.

Güneş Enerji Santrali ihalesinde teklif verme şartı olarak,  Türkiye’de bir pil ve devre kartı fabrikası kurulması şartına bağlandı. Sahaya toplam 3,5 milyon panel yerleştirilecek. Santral, 2022 yılı Haziran ayına kadar tam üretim hedefliyor. Tam kapasite ile üretilmesi durumunda üretim etkisi 1.300 megavata ulaşacak.

Güneş Enerji Santralleri Geliri Ne Kadar?

500 kw güneş enerjisi geliri Elektrik piyasasında Kanun’da yapılan son değişiklikle, 1 megavatın altında olmak kaydıyla herkes izinsiz güneş enerjisi santrali kurabilir. Enerjinize karşılık vermek ve para kazanmak istiyorsanız 500 kw güneş enerji santralleri kurabilirsiniz. Bu durumda 500 kw güneş enerjisi için geri ödeme değerinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

500 kW’lık bir güneş enerjisi sistemi kurmanın standart bir maliyeti yoktur.  Kullanacağınız profiller, panolar, solar, invertörler, tek/çift yönlü sayaçlar, kablo kanalları, kablolar, iletim hatları ve trafo merkezleri maliyette önemli rol oynar. Maliyetlerden kaçınmak ve daha ucuz çözümler aramak santralinizi verimsiz hale getirecektir.

Güneş Enerji Santrali kurulumunda ister arazide, isterse çatı montajlarında uzun yılların tecrübesi ile hizmetinizdeyiz.

Diğer Hizmetlerimiz